21. март се обиљежава као Међународни дан особа са Дауновим синдромом, како би се подигла свијест о овој генетској различитости и о утицају на животе људи који се са њом сусрећу. Свјетски дан Дауновог синдрома се обиљежава од 2006. године, а први пут је обиљежен у Сингапуру. Синдром је назив за скуп заједничких знакова и карактеристика, а име Даун потиче од имена енглеског доктора Џона Лагдона Дауна који је 1866. године први описао синдром, готово 100 година прије него што је пронађен узрок поремећаја.
На 21. пару хромозома открио је још један хромозом вишка, умјесто 2 хромозома на том мјесту се налазе 3 хромозома, а у цијелој станици имају умјесто 46, укупно 47 хромозома. Даунов синдром је облик хромозомопатије који се јавља као посљедица тризомије 21. хромозома. У овим бројевима је одговор зашто је 21. март узет као Међународни дан особа са Дуновим синдромом: 21 као 21. пар хромозома, а мјесец март (3. мјесец у години) због 3 хромозома.
Ове информације и многе друге чули смо јуче (18.03.2025.) и усвојили на предавању у просторијама наше школе. Предавање је организовано за ученике деветих разреда, уз помоћ и подршку наставнице биологије, која је уједно била и предавач, Весне Пјевач. Предавање је организовано од стране координатора Савјета ученика у склопу активности којима смо обиљежили овај дан.